Handlowcy detaliczni Bitcoinów stanowią 96%, ale „profesjonaliści“ mają przewagę nad rynkiem

Po czterech lub pięciu latach istnienia Bitcoin uzyskał szersze zaangażowanie ze strony inwestorów detalicznych. Dziesięć lat później, inwestycje detaliczne na rynku Bitcoinów są nadal ogromne. Według najnowszego raportu Chainalysis na temat danych o rynku Bitcoinów, większość handlowców była detaliczna. Chainalysis opisuje handlowców detalicznych jako tych, którzy wpłacają mniej niż 10.000 dolarów Bitcoin wartości na giełdach w tym samym czasie. Stanowili oni około 96%.

Sprzedawcy detaliczni zostali mocno zainwestowani nie tylko w Bitcoin Era, ale także inne aktywa kryptograficzne. Jednak cykl hype 2017 stracił wielu takich graczy i wtedy właśnie gracze instytucjonalni z lepszą wiedzą i doświadczeniem z tradycyjnego rynku wskoczyli do kryptońskiego bandwagonu.

Dziś to właśnie ci profesjonalni handlowcy przenoszą największą wartość. W raporcie stwierdzono, że ten segment traderów kontroluje płynność rynku i stanowi 85% całej wartości USD wartości Bitcoinów wysyłanych na giełdy. Ta kategoria handlowców wnosi największy wkład, ponieważ mają oni potencjał, aby kołysać rynek swoimi ruchami funduszy, co było widoczne w czasie katastrofy Czarnego Czwartku, kiedy to wielu profesjonalnych handlowców wycofało się z rynku w wyniku pandemii, która spowodowała spustoszenie.

Po krachu z 12 marca zwiększyły się dwie kategorie inwestorów, co z kolei poprawiło ogólne nastroje na rynku. Zauważył to również prezes Kraken, Jesse Powell, który niedawno ujawnił masowy napływ nowych rachunków z funduszy hedgingowych, menedżerów majątkowych, inwestorów detalicznych i inwestorów jednodniowych. Nawet Coinbase wcześniej stwierdził, że klienci jego biura maklerskiego byli nabywcami podczas spadku, ponieważ Bitcoin nadal był ich „oczywistym faworytem“.

Apetyt na Bitcoin z instytucji był również bardzo widoczny poprzez Grayscale Bitcoin Trust [GBTC], ponieważ cyfrowy menedżer aktywów walutowych rzekomo zakupił ponad 1,5 razy więcej Bitcoinów wydobytych od trzeciej połowy.

Innym pozytywnym zjawiskiem dla Bitcoinów był fakt, że są one magazynowane i cały handel, który jest dokonywany jest zasadniczo mniej niż 20%, podczas gdy pozostałe 20% jest postrzegane jako utracone lub uśpione. Zauważył to Philip Gradwell, główny ekonomista w Chainalysis, w ostatniej rozmowie:

„Do tej pory wydobyto około 18,5 miliona Bitcoinsów i myślę, że wiele osób w rzeczywistości nie rozumie, że wiele z tych Bitcoinsów po prostu tam siedzi. W rzeczywistości nie jest on aktywnie wykorzystywany. Kiedy widzimy ceny idą w górę iw dół na rynku, który jest rzeczywiście przeniesiony przez stosunkowo niewielką ilość Bitcoin jest kupowany i sprzedawany. Zdecydowana większość jest faktycznie trzymana na inwestycje i faktycznie szacujemy około 60 procent“.